Analiza finansowa to w dużej mierze analiza płynności.
Wskaźniki płynności ukazuje wypłacalność spółki w różnych perspektywach czasowych. Wypłacalność przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie dla oceny wiarygodności i reputacji wśród kontrahentów przedsiębiorstwa. Niepokojąca jest jednak również sytuacja nadmiaru płynnych środków finansowych tj. nadpłynność, oznacza ona, że przedsiębiorstwo nie potrafi efektywnie zarządzać swoim majątkiem. W przypadku płynności więc mamy do czynienia z zasadą ?złotego środka?. Niepożądane są wartości za niskie (brak wypłacalności) oraz za wysokie (nadpłynność).
Termin ?płynność? definiuje się jako szybkość konwersji zasobu do gotówki. Gotówka ma więc stu procentową płynność. Dużo trudniej upłynnić np. samochód czy specjalistyczne maszyny produkcyjne.
Wskaźnik płynności natychmiastowej (krótko ? terminowej) uzyskamy dzieląc środki pieniężne, przez zobowiązania bieżące. Gdy wartość wskaźnika jest większa niż jeden, oznacza to że przedsiębiorstwo jest w stu procentach wypłacalne w zakresie zobowiązań krótkoterminowych